Mes esame dėl Jūsų...

Baltų diena

2018-09-21

Nemajūnų dienos centro lankytojai paminėjo Baltų vienybės dieną, kaip Lietuvai  atmintiną,  pažymint, kad 1236 metų rugsėjo 22 dieną Saulės mūšyje lietuviai sutriuškino Livonijos (Kalavijuočių) ordiną ir parodė ryžtą ginti savo žemę. Tai buvo viena pirmųjų baltų genčių didžiųjų pergalių, po kurios priešiškas Livonijos ordinas sunyko.

2000 m. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena. Šiandienos baltų kalbomis, kurios yra vienos archajiškiausios indoeuropietiškoje šeimoje, pasaulyje tebekalba tik lietuviai ir latviai.

Minint šią dieną į svečius pasikvietėme Birštono muziejaus muziejininkę-edukatorę Irmą Kereišienę, kuri mums visiems papasakojo Baltų genčių įsikūrimo ir gyvavimo istoriją. Sužinojome, kaip rengėsi baltai, ką avėjo, kaip gaminosi įrankius medžioklei ar žvejybai. Vaikai iš smalsumo uždavė klausimą, „kodėl ši gentis buvo vadinama baltais“, muziejininkė jiems atsakė, „kad dėl to jog gyveno prie Baltijos jūros“.

Po trumpos istorijos apžvalgos vyko edukacija „Prakalbinkime tautodailės raštą“ kurios metu aptarėme kokie yra baltų raštai, simboliai ir ženklai, kur jie naudojami ir ką jie reiškia. Po to juos perteikėme ant drobinių maišelių. Vaikai su džiaugsmu piešė saulės, žvaigždžių, mėnulio, šulinio, širdelės, ugnies   motyvus. Šie ženklai yra neatskiriama baltų kultūros dalis. Renginio pabaigoje kiekvienas iš piešusiųjų gavo dovanų Šv. Agotos duonos, kuri per bažnytines apeigas yra šventinama. Manoma, kad duonos gabalėlis apsaugos nuo ligų, gaisrų, o keliauninkui įsimetus į kelioninį krepšį, nelaimės aplenks kelyje. Nemajūnų dienos centro lankytojams tai buvo puiki popietė.

Jurgita Stikliuvienė

Užimtumo specialistė

Video

Žemėlapis

Kontaktai

Adresas

Biudžetinė įstaiga Nemajūnų dienos centras

Topolių g. 1, Geležūnų k., Birštono savivaldybė

Į. k. 301038537

Tel. / faks. 8 319 43722

El.p. centras@nemajunudc.lt

 

Darbo laikas

I-V 8.0018.00 val.

VI 10.0014.00 val.

Pietų pertrauka: 12.0012.45 val.