Mes esame dėl Jūsų...

Vanduo2018-09-20

Nemajūnų dienos centras vykdo Birštono savivaldybės finansuojamą projektą pagal visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos rėmimo kryptį „Gyvenamosios aplinkos stebėsena ir sveikatinimas“. Valstybės sveikatos politikos nuostatos numato, kad rūpinimasis žmonių sveikata ir gerove yra pagrindinis socialinio ir ekonominio vystymosi tikslas. Siekiant išsaugoti ir stiprinti visuomenės sveikatą, siekiama užtikrinti informacijos apie sveikatinimą prieinamumą, ugdyti sveikos aplinkos kultūrą ir kurti sveikos gyvensenos tradicijas. Vanduo, kaip ir oras, yra pagrindinis gyvybės ir geros sveikatos šaltinis, taip pat ir nepakeičiamas maisto produktas. Birštono savivaldybės teritorijoje yra nemažai vienišų žmonių, taip pat šeimų, auginančių įvairaus amžiaus vaikus ir gyvenančių vienkiemiuose, atokiose sodybose, maisto reikmėms, higienai, naudojančių individualių šulinių vandenį.

Įgyvendindami projektą „Ar saugus tavo šulinio vanduo?“ mes siekėme atkreipti gyventojų dėmesį į geriamojo vandens kokybę. Birštono sav. gyventojai buvo pakviesti į Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyriaus cheminių tyrimų poskyrio vedėjos Gintautės Gelumbauskienės paskaitą, kurioje išgirdo daug naudingos informacijos, ką reikėtų žinoti, geriantiems šulinių vandenį, kada geriamasis vanduo laikomas švariu ir tinkamu naudoti. Specialistė supažindino su pagrindiniais geriamojo vandens kokybės rodikliais: cheminiais, toksiniais, indikatoriniais bei galimomis grėsmėmis, naudojant maistui neištirtą vandenį. Lektorė trumpai papasakojo apie vandens kokybę po filtrų naudojimo, akcentavo, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kuomet perkami filtrai, rekomendavo aklai nepasitikėti filtrų gamintojais, prieš tai atlikti vandens kokybės patikrinimą nepriklausomoje laboratorijoje ir tik tada naudotis filtrais. Susitikimo metu specialistė atsakė į gyventojams rūpimus klausimus, vyko diskusija. Renginyje dalyvavo  ir Birštono savivaldybės gydytoja Eglė Grinevičienė bei Birštono pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Dainius Kryžanauskas. Projektą pristatė ir su jo eiga supažindino socialinė darbuotoja Lijana Pranskevičienė.

Birštono savivaldybės gyventojai, naudojantys maistui šachtinių šulinių ir negiliųjų gręžinių vandenį, buvo kviečiami pasitikrinti vandens kokybę, naudojant nitratų / nitritų testų juosteles. Projekto vykdymo metu testinių juostelių pagalba pavyko ištirti daugiau nei 70 šulinių, kurių vandeniu naudojasi apie 300 vartotojų. Šios juostelės nustato tik apytikrius rezultatus, tačiau tai yra paprasčiausias būdas preliminariai sužinoti vandens užterštumo tikimybę. Sužinoti tikslią informaciją apie geriamo vandens kokybę, galima tik ištyrus vandens mėginius laboratorijoje. Geriamasis vanduo tinkamas naudoti ir laikomas švariu, jei jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių sukelti pavojų žmonių sveikatai. 25 vandens mėginiai jau išvežti į Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratoriją išsamiam cheminiam ištyrimui.

Kai bus gauti vandens mėginių tyrimų rezultatai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus vedėjas susitiks su gyventojais, aptars gautus tyrimų rezultatus. Taip pat suteiks informaciją apie šachtinių šulinių įrengimo principus, šulinių priežiūrą ir ekologišką eksploataciją.

Direktorius Gintas Pačėsas dėkojo lektorei už informatyvų pranešimą. Dalyviai neskubėjo skirstytis į namus, vaišinosi arbata. Direktorius papasakojo apie kitas dienos centro veiklas, aprodė patalpas. Susitikimo dalyviai žavėjosi Nemajūnų dienos centro vaikų eksponuojama rudens darbelių kolekcija bei paruoštu stendu ir piešiniais vandens tema. Išvykdama lektorė dėkojo už pakvietimą bei šiltą priėmimą.

Nemajūnų dienos centro informacija

Video

Žemėlapis

Kontaktai

Adresas

Biudžetinė įstaiga Nemajūnų dienos centras

Topolių g. 1, Geležūnų k., Birštono savivaldybė

Į. k. 301038537

Tel. / faks. 8 319 43722

El.p. centras@nemajunudc.lt

 

Darbo laikas

I-V 8.0018.00 val.

VI 10.0014.00 val.

Pietų pertrauka: 12.0012.45 val.